Patříte mezi majitele tohoto typu pleti a zajímá vás, co na suchou pokožku ideálně používat? Přečtěte si, co je pro tuto pleť charakteristické a jaké produkty si pořídit.

Jak vypadá suchá pleť

Suchá pleť se zpravidla týká pokožky obličeje, ale i celého těla. Za tímto trvalým stavem přitom stojí porucha kožní bariéry. Zdravá pokožka je chráněna hydrolipidovým filmem, který tvoří zejména voda a lipidy (kožní maz). 

Tato vrstva chrání pokožku před nejrůznějšími faktory a zároveň brání ztrátě vody. Pokud tato vrstva nemá vyrovnané množství vody a lipidů, nemůže zcela účinně plnit funkci bariéry

Suchou pokožku charakterizuje jemnost, stažení a v určité míře také zarudnutí.

Co je příčinou suché pleti

Suchá pokožka symbolizuje chronický stav, na kterém se podílí především genetické predispozice. Suchá pokožka je tedy typem pleti, podobně jako existuje pokožka mastná, normální a smíšená. 

Kromě soustavně suché pokožky může být tento stav zapříčiněn různými vnějšími a vnitřními faktory. Suchou kůži způsobuje třeba nedostatek vitamínů, chladné počasí a mrazy, některé druhy léků a kožní i jiná onemocnění (například atopický ekzém nebo cukrovka). 

Suchá vs. dehydratovaná pokožka 

U pleti je třeba rozlišovat rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pokožkou. Dehydratovaná pokožka je narozdíl od té suché pouze přechodným stavem. Poznáte ji podle toho, že ztrácí svůj přirozený jas a také je u ní patrné určité nepříjemné pnutí. 

Za touto dehydratací ve většině případů stojí nedostatečná hydratace organismu. Způsobená však může být i nadměrným stresem, konzumací alkoholu nebo nadměrným chladem či horkem. 

Hydratace pleti

Suchá pleť si žádá velkou a pravidelnou dávku hydratace.

Jak pečovat o suchou pleť aneb tipy na konkrétní produkty

Suchá pleť si pochopitelně žádá speciální péči. Zejména je třeba se zaměřit na její důkladnou hydrataci, která tomuto typu pleti schází. 

Výživné sérum

Pro suchou pleť jsou perfektní nejrůznější séra, která podpoří celkovou hydrataci pokožky. Vyzkoušet můžete například hluboce hydratující ampuli se šnečím extraktem KNH Deep Moisturizing Ampoule

Hydratační ampule se šnečím extraktem

Denní a noční krém

Pokud máte suchou pleť, je důležité používat takový krém, který se postará nejen o hydrataci povrchu pokožky, ale i hlubších vrstev epidermu. Vhodné jsou produkty, které obsahují vitamíny A a E, ceramidy a kyselinu hyaluronovou

O potřebnou hydrataci se zaslouží například krém se šnečím extraktem KNH Natural Vital Cream nebo hydratační krém s kyselým pH MISSHA Su:Nhada Calendula pH Balancing & Soothing Cream. Vyzkoušet můžete také koncentrovaný gel pro suchou pleť A'PIEU Madecassoside Cica Gel

A´pieu Madecassosside Cica Gel

Výživné masky na suchou pleť

Masky na pleť by měli používat majitelé všech typů pleti. V případě suché pleti je přitom třeba si opět vybírat produkty, které jsou pro takovou pleť jako stvořené. V našem e-shopu Koderma najdete kvalitní plátýnkové masky s nejrůznějšími výtažky, které můžete zařadit do své pravidelné péče o pleť. 

Veganská hydratační maska s kyselinou hyaluronovou

Jakou zvolit dekorativní kosmetiku? 

Co se týče dekorativní kosmetiky, bude pro vás v případě suché pleti rozhodující zejména adekvátní make-up, případně BB krém. V případě make-upu můžete sáhnout třeba po lehkém a tekutém MISSHA Radiance Foundation. Z hlediska BB krémů stojí za zmínku nejprodávanější BB krém na světě MISSHA M Perfect Cover BB Cream RX, který zajišťuje vysokou hydrataci pokožky a navíc i skvělé krytí. 

Pokud patříte mezi majitele suché pleti, dávejte si zkrátka pozor na co největší možnou hydrataci. Ve sprše používejte spíše přípravky na bázi olejů a po každodenní hygieně své tělo natřete hydratačním krémem nebo mlékem. Uvidíte, že se vám vaše pokožka odvděčí. 

Kosmetické produkty pro suchou pleť >>