Trápí vás vyrážka na obličeji, hrudi nebo kdekoliv jinde na těle? Zjistěte, proč kožní vyrážky vznikají a zjistěte, jak v jednotlivých případech postupovat. 

Kožní vyrážka – co to je a co ji způsobuje?

Jako kožní vyrážka se označuje výsev pupínků, skvrn nebo puchýřků na kůži, přičemž objevit se může i na sliznicích. V některých případech vyrážka do pár dnů zmizí, někdy je však nutné její léčbu konzultovat se specializovaným lékařem (dermatologem). Projevuje se zejména svěděním, zarudnutím, pupínky a puchýřky, případně červenými vřídky. 

Příčin vzniku kožní vyrážky může být pochopitelně velké množství. Pro jednodušší pochopení je můžeme rozdělit na:

  • vnitřní příčiny
  • vnější příčiny

Mezi vnitřní příčiny patří například porucha imunity, užívání některých léků nebo probíhající onemocnění.

Mezi vnější příčiny lze poté zařadit například sluneční záření, poštípání hmyzem, podráždění kůže nebo alergickou reakci na nějaký faktor. 

12 nejčastějších druhů kožního onemocnění

Pojďme si nyní představit ty úplně nejčastější typy kožního onemocnění. Co je pro ně charakteristické a kde na těle se objevují?

Akné

Akné vzniká vlivem zanícených ucpaných pórů jednotlivých potních žláz. Způsobovat jej mohou hormony, bakterie, ale i další vnitřní a vnější vlivy. Většinou se akné objevuje zejména na obličeji, hrudníku a zádech. 

TIP: Na pleť se sklonem akné je vhodné používat kosmetické přípravky určené pro problematickou pleť. Zároveň je třeba se zaměřit na důkladné a hloubkové čištění pleti. Používejte speciální ručník a pravidelně čistěte také kosmetické štětce.

 Akné na obličeji

Ekzém

Ekzém se projevuje zčervenalou a suchou kůží, která svědí. Příčin vzniku přitom může být hned několik (například stres, alergeny nebo i používání nevhodného mýdla). Nejčastěji se objevuje na končetinách, a to zejména v místech, kde se ohýbají. Jeho specifickou formou je takzvaný atopický ekzém. 

TIP: Při léčbě atopického ekzému doporučujeme používat speciální přípravky určené přímo pro atopickou pokožku. V našem e-shopu najdete produkty značky ATO DANA, které obsahují extrakt z tomelu lotosového.  

Ekzém

Kopřivka

Na první pohled může vypadat jako odřenina, ve skutečnosti se ovšem jedná o alergickou reakci. Za jejím vznikem mohou stát například léky, některé potraviny, ale i teplotní výkyvy. Vyskytovat se může prakticky kdekoliv na těle a může dosahovat různých velikostí. 

Kopřivka

Opar

Opary mají podobu drobných bolestivých puchýřků, které se objevují na rtech. Toto onemocnění je způsobeno virem, a pro jejich léčbu se proto používají antivirotika. Opary jsou vysoce nakažlivé a přetrvávají až 10 dní. 

Opar

Pásový opar

Narozdíl od klasického oparu pásový opar není nakažlivý. Nejprve se objeví poměrně nenápadná vyrážka, která se postupem času mění v bolestivé puchýřky. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti hýždí a trupu, není to však pravidlo. Pro jeho léčbu se používají antivirotika, steroidy a někdy i antidepresiva. 

Růžovka

Růžovka je zánětlivé onemocnění kůže, které se často nesprávně zaměňuje za akné. Projevuje se zčervenáním nosu, brady, čela, tváří i očí. K léčbě se používají speciální léky, případně se přistupuje k laserové terapii. 

TIP: Doplňkovou péčí může být krém se šnečím extraktem KNH Natural Vital Cream, který má protizánětlivé, antibakteriální a regenerační účinky. 

Alergie z rostlin

Z hlediska rostlin může alergickou reakci způsobovat například kontakt s břečťanem, blatouchem či pryskyřníkem. Taková vyrážka se projevuje zarudnutím a otokem, následně se přidává nepříjemné svědění. Úlevu mohou zajistit studené obklady, případně antibiotika (u horšího průběhu). 

Bradavice

Jako bradavice se označují drobné nezhoubné nádorky, které způsobuje lidský kožní papillomavirus HPV. Nejčastěji se objevují na ruce a na prstech. Jsou neškodné a po čase samy zmizí. Pokud ne, lze je odstranit léky nebo je vypálit tekutým dusíkem. Případně je možné se jich zbavit laserem či drobným chirurgickým zákrokem. 

Bradavice

Stařecké skvrny

Tyto skvrny způsobuje sluneční záření, potažmo zvýšená produkce melaninu. Objevit se mohou kdekoliv na těle, obvykle se jedná o místa, která slunci vystavujeme nejčastěji. K jejich odstranění slouží speciální krémy, případně lze přistoupit k chemickému peelingu a laserové terapii. 

TIP: Pro redukci stařeckých skvrn můžete vyzkoušet pečující kosmetickou řadu MISSHA Vita C Plus, která obsahuje derivát vitamínu C a redukuje tvorbu melaninu. Tím pádem pomáhá zmenšovat pigmentové skvrny. 

Melanom

Melanom je nebezpečný typ rakoviny kůže, který se projevuje jiným zbarvením kůže. Díky tomu, že se nachází na povrchu, jej lze snadno odhalit a včas zahájit léčbu. Pokud na něj máte podezření, doporučujeme neprodleně navštívit svého lékaře. 

Melanom

Lupénka

Toto onemocnění se projevuje červenými skvrnami a odlupujícími se částečkami kůže. Většinou se objevuje na pokožce hlavy, na loktech, kolenou a v dolní části zad. V rámci léčby se přistupuje ke speciálním lékům a světelné terapii. 

Lupénka

Svrab

Tuto kožní nemoc způsobuje parazit a projevuje se právě kožní vyrážkou a nepříjemným svěděním. Vyskytnout se může kdekoliv na těle a pro jeho léčbu se používají speciální masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí. 

Jak u běžných vyrážek postupovat?

Některé kožní vyrážky vyžadují zásah specialisty, u některých si však můžete poradit i sami. Držet se můžete například následujících doporučení:

  • Vyhněte se používání mýdla a pokožku s vyrážkou omývejte pouze obyčejnou vodou.
  • Po koupeli se důkladně osušte a udržujte pokožku suchou. 
  • Ošetřete pokožku zvláčňujícím krémem nebo tělovým mlékem
  • I když je to těžké, snažte se vyhnout škrábání.
  • Používejte výhradně své vlastní ručníky a měňte je po každém použití.
  • Noste prodyšné prádlo a vyhněte se umělým materiálům. 

Pokud se u vás kožní vyrážka objeví, nezoufejte. Pamatujte na včasné zahájení léčby, díky které se nepříjemného svědění rychleji zbavíte.