Jak se zbavit atopického ekzému a zmírnit jeho nepříjemné projevy
Atopický ekzém je kožní onemocnění, které dokáže pořádně potrápit. Přečtěte si, jak jej rozpoznat a čím jej mazat, abyste si ulevili od nepříjemného svědění.
Jak poznat atopický ekzém? Hledejte červené fleky
Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je zpravidla dlouhodobé nebo opakující se kožní onemocnění, které se u postiženého poprvé často objevuje už v dětství. Jen málokdy se poprvé projeví až v dospělosti. Vznik atopického ekzému u novorozence může být dán i dědičnou predispozicí. Pokud například oba rodiče tímto onemocněním trpí, existuje až 80% šance, že se projeví i u jejich dítěte.
A jak atopický ekzém poznat? Typicky se projevuje červenými skvrnami, svědivými puchýřky a suchými místy na kůži, případně mokváním. Objevit se mohou i jemné trhlinky na kůži a otok. Ložiska se přitom mohou nacházet na různých částech těla.
U postiženého člověka (atopika) se vzhledem k charakteru onemocnění střídají období klidu a vzplanutí.
Jak vypadá atopický ekzém – foto, které vám ho pomůže ještě lépe rozpoznat
Jeden obrázek vydá za tisíc slov. Proto pro vás máme reálné ukázky toho, jak může atopický ekzém vypadat.
Velmi často se objevuje třeba na vnější části paže, jako v tomto případě. Ložisko, které na fotce vidíte, se přitom postupem času může rozšiřovat dále.
Pokud dojde k popraskání kůže, nebo si pacient ekzém hodně rozškrábe, mohou se zde objevovat i bolestivé krvavé ranky.
Na atopický ekzém bohužel neexistuje žádný zaručený lék. Dlouhodobou péčí je však možné jej dostat alespoň částečně pod kontrolu. Nemocný se musí zaměřit na správnou životosprávu a používání kvalitní kosmetiky na atopickou pokožku.
Kde všude se může atopický ekzém objevit
Vůbec nejčastěji se atopický ekzém objevuje na obličeji, okolo očních víček, v ohybech končetin, na krku, hřbetech rukou i mezi prsty. Postupem času se však může rozšířit po celém těle.
Velmi nepříjemnou formou je přitom atopický ekzém na obličeji, kde je na první pohled vidět. Potrápit však dokáže i vyrážka za ušima nebo ve vlasech, kde se velmi špatně nanáší jednotlivé přípravky.
Atopici mají velmi často vrozený snížený práh pro svrbění. Proto u nich i lehké podráždění kůže vyvolává silné (někdy až záchvatovité) svrbění, které nemocného nutí k nepřiměřeně silnému škrábání pokožky. Tím se však stav kůže dále zhoršuje a ekzém se může rozškrábat až do krve.
Jaké jsou příčiny atopického ekzému
Člověk trpící atopickým ekzémem má kvůli genetice zvětšenou citlivost kůže a sliznice na nejrůznější látky. Jedná se o látky, které se v prostředí běžně vyskytují a do těla se dostávají právě prostřednictvím kůže, případně přes dýchací či trávicí ústrojí.
Kůže atopika však na tyto běžné podněty přicházející z vnitřního a vnějšího prostředí reaguje zvláštním a nezvyklým způsobem. Pokožka tak do organismu propouští kromě jiného i dráždivé látky, alergeny a původce kožních infekcí.
Co jsou spouštěče atopického ekzému a jak je poznat
Projevy onemocnění jsou u každého člověka mírně individuální a lišit se tak mohou i jednotlivé spouštěče, které mají za následek vzplanutí nemoci (a tedy přechod z klidové fáze). Mezi nejčastější spouštěče atopické dermatitidy patří:
- stres,
- prach,
- některé druhy oděvů (především syntetické materiály),
- potravinové alergeny (např. lepek, laktóza a další),
- alergeny ve vzduchu,
- parfémovaná mýdla, sprchové gely a jiné kosmetické a hygienické prostředky.
Pokud tímto onemocněním trpíte, zpravidla si časem vytipujete faktory, po kterých dochází ke zhoršení ekzému. A tím pádem budete vědět, čemu se vyhýbat.
Čím mazat atopický ekzém aneb jak se o pokožku správně starat
Stejně jako se liší projevy atopického ekzému u jednotlivých pacientů, je třeba každému člověku přizpůsobit i léčbu onemocnění. Obecně se však můžete v rámci léčby řídit těmito 4 pravidly:
- Dbejte na prevenci. Vytipujte si zmíněné spouštěcí faktory, které fungují právě na vás a snažte se jim co nejvíce vyhnout.
- Při vážných projevech nemoci se během jejího vzplanutí obraťte na lékaře, který vám předepíše potřebné léky.
- O pokožku pečujte poctivě a dlouhodobě. Zaměřte se zejména na podporu její bariérové funkce pomocí důkladného promaštění a vyberte si vhodný krém na atopický ekzém.
- Změňte životosprávu. Podpořte léčbu tím, že se budete vyhýbat nadměrnému teplu a vlhkosti. Také dejte sbohem dlouhým horkým sprchám a koupelím. Dávejte pozor na přehřátí organismu a nadměrnému pocení pokožky.
Atopickou kůži je třeba pravidelně promazávat vhodným krémem.
Jaká je nejlepší mast na atopický ekzém?
Používání masti na ekzém symbolizuje jeden z důležitých kroků, který je třeba v dlouhodobé péči o pokožku nevynechávat. V e-shopu KODERMA přitom kromě jiného najdete produkty určené právě pro osoby trpící atopickou dermatitidou.
Do každodenní péče tak můžete zařadit hydratační krém nebo mléko pro velmi suchou a podrážděnou pokožku od značky ATO DANA. Tyto produkty zmírňují nepříjemné svědění a zároveň posilují přirozenou ochrannou bariéru pleti. Díky svému složení jsou vhodné pro dospělou, ale i dětskou pokožku. Přítomný extrakt z tomelu lotosového zklidňuje a hydratuje pokožku. V e-shopu jej najdete i v malé 15g verzi, která je ideální do kabelky i na cesty.