Tak jako k jiným onemocnění, i k atopickému ekzému se vztahují babské rady, které doporučují, čím mazat ekzém. V tomto článku vám prozradíme, které z nich (ne)dávají smysl a proč.

Ne všechny babské rady jsou na atopickou pleť vhodné

Po internetu koluje řada babských rad, které slibují úlevu od nepříjemného svědění v případě atopického ekzému. Některé z nich používaly už naše prababičky, k jiným se začalo přistupovat teprve nedávno.

Pravdou ovšem zůstává, že ne všechny babské rady jsou pro atopickou pleť dlouhodobě vhodné. Například koupele s jablečným octem mohou vést k ještě většímu poškození už tak narušených tkání.

Atopický ekzém

Atopický ekzém vás může pěkně potrápit. 

Pozor na děti

Experimentovat byste neměli ani u citlivé dětské pokožky. Pokud budete mít podezření na výskyt atopického ekzému u dětí, doporučujeme nejprve navštívit lékaře. 

7 nejčastějších babských rad na atopický ekzém

Pojďme se nyní podrobněji podívat na jednotlivé babské rady na atopický ekzém.

Promazávání kůže vepřovým sádlem

Vepřové sádlo naše babičky používaly nejen pro promazávání ekzematické kůže. Své využití nacházelo i při léčbě nejrůznějších ran a popálenin. Vzhledem k tomu, že sádlo dokáže velmi dobře promastit pokožku, může krátkodobě pomoct od nepříjemného svědění. Samotný ekzém však vyléčit nedokáže.

Promazávání kůže kvalitními oleji

Pro ekzematickou pokožku se často doporučují různé speciální oleje, jako například kokosový. U něj je však třeba zmínit, že je poměrně komedogenní a ucpává tedy póry. Z toho důvodu není vhodný pro použití na obličeji. 

Koupel s ovesnými vločkami

Péči o atopickou pokožku můžete podpořit speciálními koupelemi. Nutno však podotknout, že dlouhé koupele v horké vodě vám mohou spíše uškodit. Proto pokud se pro tuto koupel rozhodnete, udělejte si ji spíše vlažnou. Příprava je jednoduchá, stačí jen smíchat ovesné vločky (drcené nebo celé) s vodou a nechat je chvíli změknout.

Koupel s ovesnými vločkami 

Koupel v ovesných vločkách může být prospěšná. 

Heřmánková koupel

Další častou babskou radou je heřmánková koupel. Nutno však podotknout, že heřmánek pleť vysušuje, a proto pro atopickou pokožku není vůbec vhodný. 

Aplikace jablečného octa

Jablečný ocet naše babičky používaly ke zklidnění popálenin a zánětu kůže, jelikož slouží jako přírodní dezinfekce. Používat lze jak samostatně, tak i naředěný v poměru 1:1 s vodou. Je však třeba upozornit na to, že jablečný ocet může pokožce ještě více ublížit a narušit její integritu. Rozhodně k němu nepřistupujte v případě, že je vaše pokožka popraskaná nebo dokonce krvácí. 

Natírání se olejem z tea tree

Olej z tea tree je považován za nejúčinnější přírodní dezinfekci. Nutno však podotknout, že tea tree olej nelze na kůži nikdy aplikovat napřímo. Je třeba jej nejprve smíchat s nějakým pleťovým krémem nebo olejem. V této formě může být aplikován i na pokožku hlavy, pokud vás trápí atopický ekzém ve vlasech.

Medové zábaly 

Další velmi častou babskou radou je aplikace medových zábalů na postižená místa. V tomto ohledu je však třeba pamatovat na to, že atopici mají pokožku velmi citlivou a často jsou také alergici. A jelikož med je silný alergen, může napáchat mnohem více škody než užitku. Ze stejných důvodů nelze doporučit ani aplikaci česneku nebo cibule. 

Medové zábaly

Med je významný alergen, proto se mu raději vyhýbejte. 

Dejte přednost kvalitní a ověřené kosmetice

Atopická pokožka je bohužel náchylná na nejrůznější experimenty. Proto se vyplatí používat kvalitní kosmetiku a podpořit ji další okrajovou péčí (například v podobě zmíněných koupelí).

Skvělým zástupcem na poli kosmetiky je řada ATO DANA Plus, která je dostupná v našem e-shopu KODERMA. Tyto přípravky si můžete zakoupit v podobě hydratačního krému nebo mléka. Jejich pravidelná aplikace pomáhá zmírnit svědění a posilovat přirozenou ochrannou bariéru pleti

Obsahuje světově nejlepší extrakt z tomelu lotosového, který hydratuje a zklidňuje pokožku. Součástí kosmetiky je i extrakt z hroznového stonku a hroznových semínek, který pomáhá v pokožce udržovat optimální vlhkost. 

Navíc není lepivý a na rozdíl od vepřového sádla či běžných olejů se velmi rychle vstřebává do pokožky. Jeho cestovní balení nahrává tomu, že jej můžete použít kdykoliv během dne (třeba v práci). 

ATO DANA Plus Lotion

Produkty ATO DANA se snadno vstřebávají do pokožky. 

Kdy přistoupit k homeopatikům?

Alternativou v léčbě atopického ekzému je používání homeopatik. V homeopatii však neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. Tento princip spočívá spíše ve zkoumání toho, jak se lidé v jemných odchylkách a projevech onemocnění liší a na základě toho je jim stanovena léčbě homeopatiky. Tento směr má zároveň velmi blízko k psychosomatické léčbě a netradiční medicíně

Pokud dáváte přednost „západní medicíně“, pamatujte na používání kvalitní kosmetiky na atopickou pokožku a zároveň se vyvarujte spouštěčům, které u vás vyrážku vyvolávají. Léčba atopického ekzému je bohužel dlouhodobá a svědění se nezbavíte ze dne na den.

Prohlédněte si kosmetiku na atopickou pokožku >>