O atopickém ekzému panuje velká spousta nejrůznějších mýtů. V tomto článku vám představíme 10 úplně nejčastějších a prozradíme vám, proč přesně se o mýty jedná.

1. Atopický ekzém je nakažlivý

Atopický ekzém rozhodně není nakažlivou nemocí. K jeho přenosu proto nemůže dojít ani v případě přímého kontaktu s postiženou pokožkou. Stejně tak není přenosný prostřednictvím tělních tekutin člověka (například krví nebo slinami). Okolí proto nemá důvod se člověka s atopickým ekzémem obávat. 

2. Atopický ekzém = alergie

Atopický ekzém sám o sobě nelze ztotožňovat s alergií nebo jej považovat za její důsledek. V některých případech ovšem může tento ekzém doprovázet alergii na pyl nebo nejrůznější potraviny. Odborníci se tedy shodují v tom, že se jedná o abnormální reakci imunitního systému, ovšem nikoliv vlastní alergii. 

3. Ekzém lze vyléčit

V současné době existuje mnoho léčebných postupů, které pomáhají zmírnit příznaky atopického ekzému (například kvalitní krém na atopický ekzém zmírňuje pocity svědění). Žádný zázračný lék, který by člověka atopického ekzému zbavil, ovšem neexistuje

4. Atopický ekzém se projevuje pouze na kůži

Další mýtus. Atopický ekzém je totiž ve skutečnosti problémem imunitního systému. Současně s ním se přitom může pacient potýkat s dalšími potížemi, jako je například senná rýma a astma. Zároveň jsou s ekzémem často spjaty další kožní nemoci. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Nejlepší krém na atopický ekzém: čím se mazat, abyste zmírnili nepříjemné svědění?

Atopický ekzém se může objevit mezi prsty

Atopický ekzém se může objevovat kdekoliv na těle, třeba mezi prsty. 

5. Ekzém lze přirovnat k akné

Nelze. Akné a atopický ekzém jsou dvě naprosto odlišná onemocnění. Akné se navíc typicky objevuje u mastné pokožky, zatímco atopický ekzém má podobu suchých míst. 

6. Mateřské mléko funguje jako prevence proti atopickému ekzému

Ani to bohužel není pravda. Prostřednictvím mateřského mléka může dítě přejímat některé rizikové alergeny z matčiny stravy, a proto není možné zcela eliminovat riziko výskytu atopického ekzému. 

Pokud se toto onemocnění projeví již u novorozence, je samozřejmě na místě opatrnost při zavádění jednotlivých příkrmů. Zároveň by se však takoví rodiče neměli obávat do stravy svého potomka zařadit i takové příkrmy, které některé potenciální alergeny obsahují. 

7. Atopický ekzém je způsoben stresem

Stresové situace samy o sobě atopický ekzém nezpůsobují. Na druhou stranu se však jedná o takzvané spouštěče, které mohou podnítit vzplanutí ekzému a tím pádem přechod z klidové fáze onemocnění. 

Stres může stav ekzému zhoršit

Stres (například v práci) může stav ekzému zhoršovat. 

8. Atopický ekzém trápí lidi po celý život

Jak u koho. Atopický ekzém se může poprvé objevit v dětství i dospělosti. Častější je každopádně jeho výskyt u dětí a u mnoha nemocných dojde do dospělosti ke zlepšení stavu do té podoby, že už jim ekzém prakticky neznepříjemňuje život. I přesto však existují lidé, kteří s tímto onemocněním bojují po celý život

Zároveň je třeba myslet na to, že lidé, kteří se s atopickým ekzémem potýkají (nebo v minulosti potýkali), mají zpravidla citlivou pokožku. A tomu je třeba přizpůsobit výběr kosmetických, ale i úklidových prostředků. 

9. Ekzém na kůži zanechává jizvy

Ložiska ekzému se ve většině případů hojí bez jizvy. Ty se proto objevují pouze velmi vzácně. Při některých léčebných metodách však může dojít k vyblednutí pokožky nebo ztenčení kůže (typicky při léčbě kortikoidy). 

10. Lidé s atopickým ekzémem se nemohou koupat v bazénu

Většina lidí s atopickým ekzémem se v bazénu koupe a ničemu to nevadí. Je však třeba myslet na to, že chlorovaná voda může stav nemoci zhoršit, a proto se doporučuje se po takovém koupání umýt klasickou vodou a použít hydratační krém

Pokud je řeč o koupání v moři, to si naopak mnoho atopiků nemůže vynachválit. Mořská voda totiž může mít na atopickou pokožku blahodárný vliv, stejně jako mořské ovzduší. 

Pokud vás atopický ekzém trápí, poohlédněte se po speciálních kosmetických přípravcích určených pro atopickou pokožku. V našem e-shopu Koderma máme těmto produktům věnovanou speciální kategorii.  

Produkty pro péči o atopickou pokožku >>